news-sosnowiec.pl

Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

18.11.2020, 08:39

Od prawie 25 lat, 16 listopada odpowiednio obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został unormowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Sporo osób coraz częściej ma kontakt z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma o tym przypominać. Apelowanie do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów tego rodzaju jest zachętą do tego, żeby zajęli się rozwiązaniem tego ogromnego problemu. Edukacja, czy również przygotowywanie licznych paneli dyskusyjnych ma na celu upowszechnianie akceptacji oraz brak gnębienia osób dyskryminowanych, co według organizacji UNESCO jest skuteczną metodą przeciwstawiania się różnym niedobrym zachowaniom w tym zakresie.

Coraz częściej zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były spowodowane stworzeniem tejże inicjatywy. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te mniejszości mają styczność z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma pomóc w odnalezieniu głębszych motywów kiełkowania braku akceptacji, ale również mają uprzedzać, jak niebezpieczne mogą być objawy nietolerancji dla osób prześladowanych. Takie akcje mają okazać się przydatne do tego, by obeznać się w tym, czym właściwie jest akceptowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale również wskazać, co to jest uznanie i akceptacja różnic indywidualnych. Ma także kształcić, uczyć uznania różnego rodzaju kultur, rozumienia innych ludzi, ale również celem takich czynności jest umiejętności słuchania.


W jaki sposób w naszym kraju obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Ogólny apel wygłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to proszą o zapobieganie werbalnej oraz fizycznej agresji pojawiającej się z powodu rasizmu i homofobii, ale i także okazują silne wsparcie dla tych osób. Pod jednogłośnym manifestem podpisał się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność tego dnia będzie nagłaśniana przez wywieszanie tęczowych flag oraz oświetlenie wielu budynków, jak ogłosił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Wyjątkowo w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij