news-sosnowiec.pl

Zmagania ze smogiem

Zmagania ze smogiem

20.11.2020, 15:55

Kilka dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu należy nabrać trochę refleksji odnoszących się do dużego problemu, który pojawia się w okręgu całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który może być dla wielu ludzi naprawdę niezwykle groźny. Trujące substancje chemiczne, które wdychamy niemal w każdy dzień, bez żadnych wątpliwości mają związek z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już prawie rok. Bez dwóch zdań warto cyklicznie objaśniać czym jest degradacja powietrza oraz jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Raptem w kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. Warto posiadać wiedzę dotyczącą tego, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił też problem ze smogiem. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomniał dodatkowo, że połowę smogu w Polsce generujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów, które zanieczyszczają środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też przyłączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Prezes spółki Piotr Woźny oznajmił, że produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za około 10 lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również to, iż kłopot ze smogiem a także z koronawirusem można ze sobą naturalnie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 zapoczątkowała w terenach o bardzo wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


W aspekcie smogu bez wątpienia należałoby również wiedzieć, co zasadniczo jest pierwszorzędną tego przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu co niemiara szkodliwych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych kwestii jest nadzwyczajnie ważna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij